Matt.com.pl
PL EN

Producent i dostawca elementów
CATV, LAN, WLAN, SMATV, TVSAT

Projekt Autonomicznego, Bezpiecznego, Inteligentnego przejścia drogowego

Oferta

Podział wg funkcji

Sprzedaż hurtowa i detaliczna
Przystępne i elastyczne ceny
Doradztwo przy wyborze produktu
35 lat w branży
« Wróć do listy artykułów

Instalacja testowa przy ul. Brzezińskiej

Pragniemy poinformować, iż od kilku miesięcy PTH MATT opracowuje w ramach powołanego w tym celu Konsorcjum projekt pt. "Autonomiczne, bezpieczne i inteligentne przejście drogowe". Projekt jest realizowany wspólnie z Instytutem Nauki i Techniki "Stipendium" oraz z Politechniką Łódzką.

Celem Projektu jest opracowanie instalacji demonstracyjnej oraz walidacja technologii prowadzących do innowacyjnego produktu o nazwie własnej ABI (Autonomiczne Bezpieczne Inteligentne) - systemu sygnalizacji i oświetlenia przejścia dla pieszych zasilanego wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (słońce, wiatr).

Skąd wziął się pomysł projekty? Na pewno każdy wielokrotnie przeżywał stresy, gdy w ostatnim momencie udało mu się ujrzeć pieszego na przejściu. A na przejściach dla pieszych ginie co roku kilkaset osób! Jeśli dzięki temu projektowi uda się ocalić życie chociażby kilku osobom – będzie to oznaczało, że warto było ponieść trudy i koszty projektu.

A wszyscy uczestnicy projektu są przekonani, że mają wystarczającą wiedzę, doświadczenie i narzędzia, aby osiągnąć cel. Osiągnięcie celu oznaczać też będzie ogromne oszczędności z tytułu zużycia energii elektrycznej. Tradycyjny słup oświetleniowy zużywa rocznie ponad 1000 kWh energii. Do poprawnego oświetlenia przejścia potrzebne są zwykle dwa słupy. Ale nawet przy skromnym założeniu zużycia 1000 kWh na oświetlenie jednego przejścia, daje to oszczędności kilkuset zł na jedno przejście, w skali gminy czy kraju są to oszczędności wielomilionowe!

Istotą produktu będącego wynikiem projektu jest inteligentne sterowanie oświetleniem i sygnalizacją ostrzegawczą w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa pieszych w miejscach, w których doprowadzenie zasilania z sieci energetycznej jest niemożliwe bądź nieopłacalne.

Podczas opracowywania prototypów brane pod uwagę są również inne czynniki mające istotne znaczenie dla zarządców dróg:

  • wykorzystanie istniejącej infrastruktury oznakowania przejść drogowych,
  • łatwość konserwacji i naprawy systemu,
  • niskie koszty produkcji oraz eksploatacji.

Technologia zastosowana w innowacyjnym produkcie, dzięki zastosowaniu zaawansowanego inteligentnego systemu sterowania oraz wysoce efektywnych energetycznie podzespołów, stwarza możliwości rozwoju również innych nowych produktów w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego i ochrony środowiska (np. monitorowanie warunków pogodowych, monitorowanie natężenia ruchu samochodowego i pieszego, monitorowanie poziomu hałasu bądź zanieczyszczeń atmosferycznych, powiadamianie o wypadkach itp). 

Projekt zakłada realizację prac rozwojowych z zakresu:

  • inteligentnego systemu sterowania zapewniającego najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnym najbardziej efektywnym wykorzystaniu zapasów energii,
  • efektywnej energetycznie konstrukcji zespołu sygnalizacyjno-oświetleniowego,
  • wydajnego i niezawodnego systemu transmisji danych uwzględniającego ograniczone zasoby energetyczne dostępne dla systemu sterowania.

Przez cały okres Projektu będzie działać instalacja prototypowa ABI (dopuszczona formalnie do obsługi przejścia dla pieszych przy ul. Brzezińskiej - róg Hanuszkiewicza), gdzie prowadzone są wszystkie dotychczasowe testy (zdjęcia poniżej). W miarę dopracowywania produktu, powstaną kolejne prototypy zainstalowane w innych punktach miasta, a także przewidujemy montaż dwóch instalacji testowych na terenach nieruchomości MATT oraz SIPENDIUM. Tak posadowione infrastruktury będą pozwalały na łatwą zmianę konfiguracji elementów ABI i dzięki temu łatwą możliwość wszechstronnej optymalizacji rozwiązań ABI.

 

Powyższy projekt jest przedmiotem złożonego Wniosku w dn.14.09.2017 r. przez Konsorcjum do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Konkursu Działanie 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałanie 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze”. Aktualnie Wniosek jest na etapie oceny przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Numer wniosku o dofinansowanie POIR.04.01.02-00-0065/17.

Wierzymy, iż realizowany projekt spełni nasze oczekiwania, powstanie unikalna konstrukcja, zapewniająca większe niż dotychczas bezpieczeństwo pieszych, a PTH MATT zyska nowy, atrakcyjny produkt o nazwie własnej ABI.

 

  • Prace montażowe w firmie

  • Montaż ABI w ulicy

  • Ostatnie prace serwisowe

  • Przejście nieoświetlone

  • Przejście oświetlone

  • Przejście wraz z otoczeniem w nocy

  • Słupek ABI z solarem

  • Słupek ABI z solarem i wiatrakiem

  • Komplet dwóch słupków

PTH "MATT" jest jedną z najstarszych polskich, prywatnych firm elektronicznych w Polsce i  należy obecnie do awangardy producentów elementów i podzespołów biernych pracujących w sieciach telewizji kablowych (TVK/CATV). Oferuje najbogatszy w Europie wybór abonenckich gniazd antenowych radiowo-telewizyjne RTV, satelitarnych RTV-SAT oraz multimedialnych RTV-DATA. Dodatkowo produkujemy wszelkiego typu filtry częstotliwościowe, zwrotnice multimedialne, izolatory, separatory, tłumiki kanału zwrotnego, rozgałęźniki, odgałęźniki
Oprócz tego nasza hurtownia zaopatruje instalatorów i monterów w osprzęt elektroinstalacyjny, anteny, zasilacze, elementy sieci komputerowych i telekomunikacyjnych itp. W ofercie posiadamy również szerogi wybór różnego typu kabli i przewodów. Dodatkowo nadal prowadzimy sprzedaż joystików, joypadów i akcesoriów do retro gier i konsol typu Amiga, Atari itp.
Pomagamy również naszym klientom tworzyć projekty instalacji RTV-SAT i dobierać odpowiedni sprzęt. Prowadzimy handel detaliczny i hurtowy.

Ostatnio (wiosna 2021) firma zrealizowała inwestycję INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA W PTH MATT PRZY UL.WÓLCZAŃSKIEJ 241. Szerzej o niej w Aktualnościach.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z WYWIADEM ZAMIESZCZONYM W WAKACYJNYM WYDANIU MAGAZYNU PIXEL.